
Övre raden fr.v. Olle Collberg, Karin Abrahamsson och Alvin Noaksson. Nedre raden fr.v. Vile Noaksson, Oscar Ahlqvist och Charlie Westlund. Foto: Bildbyrån/Karin Abrahamsson.
Truppen till världscupen i telemark på hemmaplan
För första gången på ett decennium kommer världscupen i telemark till Sverige när Trillevallen arrangerar två sprinttävlingar den 7–8 februari. Det svenska telemarksladslaget skickar en rekordstor trupp på hela sex åkare – varav två debutanter – till tävlingarna på hemmaplan.
Det börjar dra ihop sig för den första världscupen i telemark på 10 år. Sist det begav sig, 2014, stod Funäsdalen värd för tävlingarna – nu, över ett decennium senare är det Trillevallen i Jämtland som välkomnar världens bästa åkare. Den 7–8 februari står två sprinttävlingar på programmet och Sverige ställer upp med en rekordstor trupp.
– Äntligen, jag var ju med sist det begav sig, på världscupen i Funäsdalen 2014, och nu känns det så himla skoj att få välkomna alla till Trillevallen. Extra kul är det också att vi är sex svenskar på start, med två taggade debutanter i Charlie och Oscar, säger Olle Collberg, åkare och förbundskapten för telemarkslandslaget.
Svenska åkare världscupen telemark, Trillevallen (SWE)
Karin Abrahamsson, Östersund Telemark Club
Olle Collberg, Östersund Telemark Club
Alvin Noaksson, Östersund Frösö Slalomklubb
Vile Noaksson, Östersund Frösö Slalomklubb
Charlie Westlund, Kungsbergets Alpina
Oscar Ahlqvist, Vemdalens Alpina
Att få tävla på hemmaplan betyder något extra för alla idrottare, och för telemarksåkarna är det kanske ännu mer betydelsefullt då de får chansen att visa upp sin sport som annars inte får lika mycket uppmärksamhet. För Karin Abrahamsson, som är en rutinerad åkare i landslaget, innebär tävlingen i Trillevallen en helt ny upplevelse.
– Det ska bli otroligt kul att få tävla på hemmaplan, det är första gången i min karriär som vi tävlar i Sverige. Jag tror det kommer bli otrolig stämning med mycket publik och fartfyllda tävlingar, säger Karin Abrahamsson.

Karin Abrahamsson under världscupen i Carezza (ITA) tidigare under säsongen. Foto: ©josefobexer.
Även för Alvin Noaksson är det en extra speciell upplevelse att tävla på hemmaplan.
– Nu börjar det dra ihop sig för världscupen i Trillevallen och det ska bli riktigt kul att för första gången ställa sig på start på hemmaplan, säger Alvin Noaksson.
Vile Noaksson, som stod på telemarksskidor i Trillevallen redan som treåring, ser fram emot att samla hela Telemarkssverige på den plats där han började sin karriär.
– Det jag ser fram emot mest är riktigt roliga och fartfyllda tävlingar där telemarksåkare från hela Sverige samlas, säger Vile Noaksson.
Två debutanter gör världscuppremiär i Trillevallen
När världscupen i telemark avgörs på svensk mark ställer det svenska telemarkslandslaget upp med två debutanter, Charlie Westlund och Oscar Ahlqvist, som får chansen att mäta sig mot världseliten för första gången.
– Innan jag började åka telemark förstod jag inte poängen i att åka med lös häl. Så småningom fastnade jag för den mjuka åkstilen och den frihetskänslan som ligger i att kunna röra mig över skidorna. I dag känns det fantastiskt att få tävla med världens bästa telemarksåkare. Jag ska göra mitt bästa och ser fram emot att lära av de mer erfarna, säger Charlie Westlund.
Under världscupdebuten kommer både Charlie Westlund och Oscar Ahlqvist få chansen att samla på sig massa erfarenheter när de kan se och lära av världens bästa åkare.
– Jag tycker det ska bli kul att få inspiration av andra åkare och även själv utveckla min åkning. Det känns superkul att få köra sin första världscuptävling som dessutom är på hemmaplan, säger Oscar Ahlqvist.
"Efter fem" uppmärksammade världscupen i telemark
I måndags uppmärksammade programmet ”Efter fem” i TV4 världscupen i telemark där Olle Collberg gästade sändningen och berättade mer om sporten och tävlingarna i Trillevallen. Se inslaget nedan.