%20OLLE%20TRILLEVALLEN_TELEMARKWC25_SPRINT1_@FISTELEMARK_%20189_LOWRES.jpg)
Olle Collberg femma i Trillevallen. Foto: Sam Decout/FIS.
Första världscuptävlingen i Trillevallen genomförd – säsongsbästa för Olle Collberg
Den första världscuptävlingsdagen i telemark i Trillevallen är avklarad i solsken och fina förhållanden. Det blev en kanondag för det svenska landslaget.
– Efter krångel i första åket kunde jag sänka axlarna i andra åket och levererade ett riktigt toppenåk. Jag är så glad för stödet på hemmaplan och att få visa att jag hör hemma i toppen, säger landslagsåkare och förbundskapten Olle Collberg som levererade säsongsbästa med en femte plats, trots stavbrott och en tiondeplats efter första åket.
För första gången på ett decennium arrangeras två svenska världscuptävlingar i sprinttävlingar den 7–8 februari i Trillevallen. Det svenska telemarksladslaget deltar med en rekordstor trupp på hela sex åkare.
Olle Collberg som alltså även är förbundskapten var mycket nöjd med samtliga svenska åkares prestationer:
– Jag är så stolt över laget i dag! Alla i A-laget gjorde det jättebra, och våra debutanter Charlie och Oscar levererade superstabila åk. Att få vara sex svenskar på start är otroligt kul!

Telemarkåkaren Karin Abrahamsson. Foto: Sam Decout/FIS.
Den enda svenska damåkaren Karin Abrahamsson körde in på 11:e-plats.
– Jag är nöjd med dagen, målet var att slå mig in topp 10 och det var jag inte långt ifrån. Det var en sådan otrolig stämning i målområdet och hemmapubliken bar en verkligen in i mål. Imorgon hoppas vi på ännu mer publik, solken och ännu bättre svenska placeringar, säger Karin Abrahamsson som tävlar för Östersund Telemark Club.
Banan i Trillevallen var svår och bjöd på en rejäl brant samt utmanande hopp, och därefter ett snabb och hektiskt avflackande parti.
– Så sjukt kul att äntligen få tävla på hemmaplan i en superfin backe fylld av god energi! Första åket kändes bra men med ett litet misstag i landningen efter hoppet rann tiden iväg lite. Så jag laddade om inför andra åket som kändes vildare men med en riktigt god tid. Därmed tar jag med mig en väldigt bra känsla inför morgondagens tävlingar, säger Alvin Noaksson, Östersund Frösö Slalomklubb, som slutade på 12:e-plats.

Alvin Noaksson. Foto: Sam Decout/FIS.

Vile Noaksson. Foto: Sam Decout/FIS.
Ytterligare en Noaksson fanns i tävlingsbacken, Alvins bror Vile också han från Östersund Frösö Slalomklubb:
– Sjukt kul att äntligen få tävla på hemmaplan, det är en dröm som har gått i upplevelse. Jag är väldigt nöjd med placeringen i dag, det känns som att åkningen är stabil och farten börjar komma på plats. Nu laddar jag om för i morgon då jag ska ge järnet!
Även två världcupdebutanter finns i landslaget, Charlie Westlund, Kungsbergets Alpina, som slutade på 19:e plats och Oscar Ahlqvist Vemdalens Alpina, som slutade 22:a
– Efter bra åktider kantade med urkörningar på träning hade jag som största mål att komma ner två åk. Jag är otroligt nöjd med tävlingen men ska försöka vara mer noggrann i hoppet så jag slipper tidstillägg, säger Charlie.
– Jag tyckte det var superkul. Känner mig väldigt nöjd efter första tävlingen då det gick bättre än förväntat. Vädret var verkligen på vår sida vilket gjorde att vi fick visa upp Trillevallen i bästa form, säger Oscar .

Charlie Westlund. Foto: Sam Decout/FIS.

Oscar Ahlqvist. Foto: Sam Decout/FIS.
Utvecklingslagets kapten Erik Noaksson är mer än nöjd, både med landslagets prestationer och Trillevallen som arrangör:
– Det blev en fantastisk första tävlingsdag i Trillevallen där arrangören och våra unga svenska deltagare gjorde väldigt bra prestationer när dom äntligen fick tävla på hemmaplan. Backen var mirakulöst bra preparerad givet förutsättningar och vädret visade sig från sin allra bästa sida med god uppslutning av publik. Det är fantastiskt roligt att se den återväxt av unga åkare som nu finns i vår sport.
Resultat världscup sprint nr 1, Trillevallen (SWE)
Damer
1) Laly Chaucheprat, FRA
2) Göril Ström Eriksen, NOR
3) Camille Bourbon, FRA
11) Karin Abrahamsson, Östersund Telemark Club
Herrar
1) Nicolas Michel, SUI
2) Trym Nygaard Löken, NOR
3) Yoann Rostolan, FRA
5) Olle Collberg, Östersund Telemark Club
12) Alvin Noaksson, Östersund Frösö Slalomklubb
14) Vile Noaksson, Östersund Frösö Slalomklubb
19) Charlie Westlund, Kungsbergets Alpina
22) Oscar Ahlqvist, Vemdalens Alpina
2025-02-08
2025-02-08
Lotte Jernberg, SSF